مصاحبه با یک ریاضیدان

مجید میرزاوزیری

تاریخ تولد : اسفند ۱۳۵۰
محل تولد : تهران
آخرین مدرک تحصیلی : دکترا ریاضی در رشته آنالیز تابعی
وضعیت فعلی : دانشیار گروه ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد
کتاب های داستانی:
باذره تا بی نهایت ،بازگشت به منزل آخر، روزی که صداها را دیدم، مثلث، کهکشان ستاره های دریایی، ۳۱۱، سرنوشت پدرم ، عقربه ثانیه شمار، حافظه استا د، اشتباه سوزنبان ، قتل در فانوس دریایی ، قلب در نگاه
کتاب های علمی :
فضاهای متریک با طعم توپولوژی- اصول نظریه اعداد- شمردنی ها را بشمار(ریاضیات گسسته) – آنالیز ریاضی(درس و مسئله) – منطق ،مجموعه ها ، اعداد

گفته شده است چیزی که باعث  پیشرفت شاخه ای از علم در یک جامعه می شود میزان آگاهی مردم جامعه از آن علم است .اگر چنین باشد که مسلما همین طور است دکتر مجید میرزاوزیری را باید از افرادی دانست که به پیشرفت ریاضیات جامعه کمک فراوانی کرده است . دکتر میرزاوزیری در جهت گسترش این آگاهی ، از سبک جدیدی در معرفی و آموزش موضوعات مختلف ریاضی استفاده می کند : سبک داستان نویسی و با نوشتن  کتاب های داستانی و روایی از علم ریاضیات . داستان هایی که در هر یک از آنها بخش خاصی از ریاضیات آموزش داده می شود .گفت و گویی که در ادامه می خوانید شما را با بیشتر با دکتر میرزاوزیری و کتاب های ایشان آشنا می کند .((این مصاحبه ، اولین گفت و گوی من با یک ریاضیدان بود که در اردیبهشت ۸۷ برای چاپ در نشریه ریاضی ” زاویه باز” انجام شد .))

 

–    دکتر میرزاوزیری ، چی شد که وارد رشته ریاضی شدین ؟
سال ۶۸ که برای اولین بار در کنکور شرکت کردم علاقه ی زیادی به کامپیوتر داشتم و فقط به مهندسی کامپیوتر فکر می کردم ولی قبول نشدم . سال بعد هم با وجود رتبه بهتر ترجیح دادم رشته ریاضیات کاربرد درکامپیوتر(ریاضیات کاربردی امروزه) رو انتخاب کنم تا قبولیم حتمی بشه ولی بعد از ۲ ترم فهمیدم رشته ای که من به اون علاقه دارم ریاضیاته نه کامپیوتر .

–    و این علاقه شما رو رتبه  اول کنکور کارشناسی ارشد ریاضی کرد ؟

در ازمون فوق لیسانس سال ۷۴ رتبه اول کشور شدم . طبق قانون نفر اول می تونست دوره فوق لیسانس رو نگذرونه و در آزمون دکترا شرکت کنه .البته یک سالی طول کشید ولی پس از قبولی در آزمون دکترا در سال ۷۵ ، دوره دکترا رو شروع کردم و در سال ۷۸ هم به پایان رسید .

–    مجید میرزا وزیری بر خلاف سایر اساتید دانشگاهی بیشتر به نوشتن کتابهای داستانی و روایی از علم ریاضیات می پردازد از چه زمانی این ایده به ذهن شما رسید ؟

 وقتی دانشجوی لیسانس بودم کتابی رو مطالعه کردم که فلسفه رو به همین صورت آموزش می داد . اسم کتاب دنیای صوفی اثر یوستین گردر بود . اون کتاب داستان جالبی داشت و ایده خوبی برای آموزش ریاضیات به این شکل داد . هدف این نبوده تا باعث بشم کسی که ریاضی رو دوست داره بیشتر به اون علاقه مند بشه می خواستم کسی که از ریاضیات خبری نداره بفهمه تو دنیای ریاضیات چی می گذره .

–    جناب دکترغیر ازداستان نویسی تون مقالات ریاضی  هم می نویسین ؟
مقالاتی در زمینه توپولوژی ، نظریه اعداد و جبر دارم ولی فعالیت زیادی در این زمینه ندارم .

–    چرا  ؟ آیا دلیل خاصی داره ؟
خوب . مهمترین دلیلش اینه که دلم می خواد مخاطب های بیشتری داشته باشم ، حتی از بین دانش اموزان و فقط مورد توجه یک عده خاصی نباشند.

– فکر می کنین بهترین کتاب داستانی شما کدومه ؟
خوب خیلی ها معتقدن “روزی که صدا ها را دیدم” بهترین کتاب منه .

– کتاب روزی که صداها را دیدم رو در مورد مادرتون نوشتین درسته ؟

بله چند تا از کتابهای من ،کتاب های احساسی هستن یکیشون همین کتابه . کتاب های قلب در نگاه و حافظه  استاد و ۳۱۱ هم تا حدودی احساسی هستن .

– فکر نکنم قتل در فانوس دریایی رگه ای از احساسات داشته باشه ؟

این دیگه یک کتاب جنایی ایه! جریانش در مورد یک قتل در یک مهمانخانه هست که یک کاراگاه و یک ریاضیدان به دنبال قاتل می گردند .کاراگاه از سرنخ های کاراگاهی استفاده می کنه و ریاضیدان از منطق ریاضی کمک می گیره .

به این ترتیب که جملات افراد مختلف رو کنار هم می ذاره و با مشخص کردن جدول ارزشی این گزاره ها دروغ بودن یا راست بودن این جمله ها رو مشخص می کنه .

– در بازگشت به منزل آخر بخشی از منطق ریاضی به نام پارادوکس رو معرفی کردید.  پارادوکس رو چه  تعریف می کنید؟
پارادوکس تعریف درستی نداره . میگن چیزیه که به نظر درست باشه ولی غلط باشه؛به نظر غلط باشه ولی درست باشه و اخرین تعریفی که می گن اینه که یکه بخوری. کتاب سرنوشت پدرم ادامه همین کتابه .

– و اشتباه سوزنبان ؟

اشتباه سوزنبان در حقیقت یک دردنامه است . کتابی نیست که زیبا نوشته شده باشه ولی به سختی نوشته شده. اینکه داستانی بنویسی که از طرف دیگه هم بشه بخونیش مشکلات زیادی داره . تو این داستان سختی هایی رو که در دوران تحصیل کشیدم نوشتم . داستان به این صورت پیش می ره که انگار تمام این سختی ها یک رویایه ولی از طرف دیگه که کتاب رو بخونین تمام این سختی ها در بیداری اتفاق می افته!!

-دکتر از کتاب های علمی تون برامون بگین .
فضاهای متریک با طعم توپولوژی- اصول نظریه اعداد- شمردنی ها را بشمار(ریاضیات گسسته) – آنالیز ریاضی(درس و مسئله) – منطق ،مجموعه ها ، اعداد کتاب های علمی من هستن که اخریش مشترکا با دکتر نارنجانی نوشته شده .

– آقای میرزا وزیری این کتاب ها رو شما می نویسین یا دارن شما رو می نویسین؟(برگرفته از یکی از کتاب های دکتر به نام  بازگشت به منزل آخر)
این سوال رو شما نوشتین یا نوشتنتون که این سوال رو از من بپرسین؟ اگه شما نوشتین منم خودم نوشتم، اگه نوشتنتون همون کسی که نوشته جواب من رو هم به شما می نویسه

-تا حالا با مراکز تربیت معلم هم ارتباطی داشتین ؟
نه ولی یک بار عده ای از دانشجویانم از تربیت معلم بودند .

–    تدریس در یک مرکز تربیت معلم با تدریس در دانشگاه چه تفاوتی داره ؟

خوب اول باید بدونیم ما دو نوع ریاضیدان پرورش می دهیم . ریاضیدانی که محقق و پژوهشگر بشه و مقالات سطح بالا بنویسه و یک ریاضیدانی که بتونه به بچه ها اونقدر خوب درس بده که اونا بتونن مقاله های خوبی بنویسن. روی این اصل باید خیلی توجه بشه .

-نظرتون در مورد ریاضیات راهنمایی چیه ؟

به نظر من دوره راهنمایی و ریاضیات اون فوق العاده جذابه .موقعی که تو دوره دبیرستان درس می دین یک نگرانی هایی در مورد کنکور و نکات تستی دارین ،تدریس ریاضیات دبستان هم که خیلی سخته درحقیقت هم زبانی با دانش آموز این دوره کار مشکلیه .شما در دوره راهنمایی می تونین کلی زیباییهای اعداد رو به دانش آموزان آموزش بدین .

-دکتر میرزاوزیری چند روز در هفته تدریس می کنین ؟و به تدریس چه درس هایی علاقه دارین؟
۲ روز در هفته تدریس می کنم . به تدریس مبانی ریاضیات ،آنالیز،ریاضیات گسسته و نظریه اعداد علاقه دارم .

-نکته کلیدی تدریس خوب رو چی می دونین ؟
همیشه به دانشجوهایم می گم اگه معلم شدین وقت تدریس به چشم های دانش آموزان خوب نگاه کنین به نظر من خیلی موثره .

–    رابطتون با اینترنت چه طوره ؟
اینترنت بخش اعظم زندگی منو در بیداری تشکیل می ده .

–    وب سایت شما در اینترنت  حقیقت مجازی نام داره که خودش یک پارادوکس است.
بله حقیقتی که حقیقی نیست . این اسم رو من انتخاب نکردم مسئول ساخت سایت اونو پیشنهاد داده .

– آخرین مقاله که علم ریاضیات در اینترنت خوندین چی بوده ؟
خوب مقاله ای که الان دارم مطالعه می کنم اعداد چند لایه ای مربوط به نظریه اعداد هست .

-سرگرمی های مجید میزرا وزیری چیه ؟
کتاب نوشتن- کتاب خواندن – ویکی پدیا و سریال  پوآرو

دکتر چه توصیه ای برای معلمها دارین ؟
فراموش نکنن که روزی شاگرد بودن.

و چه توصیه ای برای معلم های ریاضیات دارین ؟
سعی نکنن ریاضیات رو سخت تر از اونی که هست جلوه بدن تا بقیه فکر کنن که معلم ریاضی بودن خیلی کار سختیه!

پاسخ دهید

*