ده حقیقت تاریخی از اعداد منفی

امروزه از اعداد منفی ، خیلی راحت در زمینه های مختلف استفاده می کنیم . به راحتی با رسم یک محور اعداد منفی و مثبت را نشان می دهیم . ریشه های منفی و مثبت اعداد را به دست می آوریم .

در واقع ۳- برای ما به همان اندازه واقعیست که ۳+ می باشد اما همیشه اینطور نبوده است.

(( ابوالوفا محمد بوزجانی،  ریاضیدان و منجم ایرانی در جواب تفریق ۵ واحد از ۳ واحد از کلمه وام ۲ (قرض ۲) استفاده می کرد .)) 

لازم است بدانید اعداد منفی به سختی پذیرفته شده اند و تا قرن نوزدهم میلادی ریاضیدانانی مثل ماسرس (Francis Maseres) جواب های منفی مسائل را بی فایده دانسته و اعتقاد داشتند چیزی به اسم اعداد منفی وجود ندارد.

درباره تاریخچه اعداد منفی ،منابع زیاد و معتبری را به زبان انگلیسی می توانید پیدا کنید .

ده نکته تاریخی جالب ،در مورد اعداد منفی را ،به صورت مختصر و مفید در ادامه بخوانید .

۱- چینی ها ( ۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح) از اولین افرادی بودند که از اعداد منفی در محاسبات خود استفاده می کردند . آنها از میله های فلزی(یا چوبی) برای محاسبات استفاده می کردند . رنگ قرمز اعداد مثبت را نشان می داد و رنگ مشکی اعداد منفی

شکل زیر نمایش اعداد مثبت و منفی را به این شیوه نشان می دهد .

۲- دیوفانت ریاضیدان یونانی ( قرن سوم پس از میلاد) در اثر خود یعنی آریثمتیکا ( همان علم حساب که مهمترین اثر اوست) اعلام می کند معادله زیر غلط است :

۴x+20=4

چون x باید ۴- باشد .

 

۳- در سال ۶۳۰ بعد از میلاد مسیح ، برهماگوپتا (Brahmagupta) ، ریاضیدان هندی از اعداد منفی صحبت می کند .

او از کلمه ای که معادل آنها “دارایی” است برای اعداد مثبت و از کلمه ای که معادل آن “وام یا بدهی” است برای اعداد منفی استفاده می کند.اوحتی قوانینی هم برای ضرب اعداد منفی و مثبت تعیین می کند.

 

۴- ۱۰۰ سال بعد از میلاد مسیح ، ریاضیدان چینی به نام Chu Shi-Ku در رساله جبری خود قانون علامت ها را معرفی می کند .

 

۵- در قرن شانزدهم میلادی ، مطالعاتی بر روی جواب های معادلات در ایتالیا شروع شد . در آن زمان ریاضیدان ایتالیایی به نام کاردانو ( Cardano) ریشه های منفی  معادلات را مشخص کرد و قوانین روشنی برای اعداد منفی نوشت.

۶- هندی ها یک دایره یا نقطه کوچک برروی عدد منفی قرار می دادند  ( گاهی هم کنار عدد)

۷- چینی ها خط موربی بر روی قسمتی از عدد رسم می کردند تا نشان دهند آن عدد منفی است . به عنوان مثال ۲- را به صورت  | |   نشان داده می شد. در شکل زیر نمونه ای از این نوع نمایش اعداد منفی را می بینید.

۸- کاردانو از علامت :m برای اعداد منفی استفاده می کرد . به عنوان مثال ۶- به صورت m:6 نشان داده می شد.

 

۹- در قرن دهم میلادی،  ابوالوفا محمد بوزجانی هنگامی نوشتن رساله اش با عنوان (( آنچه که کاتبان و بازرگانان از علم حساب باید بدانند))از کلمه وام (یا بدهی ) برای اعداد منفی استفاده می کند.

جایی که می خواهد ۵ را از ۳ کم کند از کلمه ” وام ۲″ استفاده می کند و سپس که آن را در ۱۰ ضرب می کند “بدهی ۲۰ ” را تولید می کند و بعد با “دارایی ۳۵ ” جمع می شود و جواب ۱۵ را می دهد.

 

۱۰- در سال ۱۷۵۸ ماسرس (ریاضیدان انگلیسی) ابراز می کند چیزی به اسم اعداد منفی وجود ندارد. مشکل اعداد منفی همچنان ادامه داشت تا در قرن نوزدهم ریاضیدانان انگلیسی مثل دمورگان تعاریف روشنی  از اعداد منفی ارائه دادند.

 


منابع :

 

پاسخ دهید

*