ماشین حساب الکترونیکی، تاریخچه پیدایش، چگونه با یک ماشین حساب کار کنیم ؟

همه می دانیم که ماشین حساب وسیله ای برای انجام محاسبات است .امروزه ماشین حساب ها بسیار ارزان هستند و در دسترس همه قرار دارند . البته مدل های مهندسی و گران قیمتی از ماشین حساب ها در بازار وجود دارند و خریداران خاص خود را دارند.

چند سالی است که دانش آموزان هم در کیف وسایل مدرسه ، یک ماشین حساب ساده همراه خود دارند . در بسیاری از کشورهای دنیا ،دانش آموزان از ماشین حساب برای انجام تکالیف خود استفاده می کنند ، البته مقاومت ها و انتقادهایی هم درباره استفاده از ماشین حساب وجود دارد .عده ای اعتقاد دارند که دانش آموزان باید محاسبات عددی را به صورت ذهنی یا روی کاغذ انجام دهند .

خوب یا بد ، کتابهای ریاضیات جدید مدارس از دانش آموزان می خواهند تا بعضی از مسائل را با ماشین حساب حل کنند . حتی سوالاتی در امتحانات پایانی مطرح می شوند که دانش آموزان می توانند از ماشین حساب برای حل آنها کمک بگیرند .

اما خیلی از دانش آموزان هنوز با امکانات یک ماشین حساب ساده جیبی آشنا نیستند . در ادامه مطلب ابتدا مروری بر تاریخچه ماشین حساب های جیبی دارم و سپس فایل آموزشی برای آشنایی با امکانات یک ماشین حساب جیبی قرار داده ام.

اجازه بدهید ابتدا مرور مختصری به تاریخچه پیدایش ماشین حساب الکترونیکی داشته باشیم.

مدل های اولیه از ماشین حساب های الکترونیکی در دهه ۱۹۶۰ میلادی ساخته شدند . اما این مدل ها بزرگ بودند و بیشتر به صورت ثابت روی میز کار استفاده می شدند . اولین ماشین حساب تمام الکترونیکی در سال ۱۹۶۱ توسط یک شرکت انگلیسی به نام Bell Punch معرفی شد . نام این ماشین حساب هم آنیتا(ANITA) بود.

اولین نمونه ماشین حساب الکترونیکی که در دست جا می گرفت در سال ۱۹۶۷ ساخته شد . این ماشین حساب که Cal Tech نام داشت توسط شرکت آمریکایی با نام Texas Instruments ساخته شد و نتایج محاسبات را بر روی نوار کاغذی نشان می داد.

به تدریج ماشین حساب ها کوچک تر و کارآمد تر شدند ، تا اینکه اولین ماشین حساب های جیبی در سرتاسر دنیا ساخته شدند.

اولین ماشین حسابی که واقعا می توان به آن ماشین حساب الکترونیکی جیبی گفت در سال ۱۹۷۱ ساخته شد.

شرکت ژاپنی به نام Busicom ماشین حسابی ساخت که یک صفحه نمایش LED داشت و تنها از یک مدار مجتمع الکترونیکی استفاده می کرد.

البته در ابتدای دهه ۱۹۷۰ میلادی ماشین حساب های الکترونیکی وسیله ای لوکس و گران قیمت بودند ، به طوریکه برای خرید آنها باید حقوق سه هفته خود را کنار ی می گذاشتید .

اما به تدریج ، با پیشرفت علم و صنعت قیمت آنها فقط در عرض ۵ سال به چند دلار کاهش یافت . هم اکنون در سال ۲۰۱۵ میلادی ،ماشین حساب های الکترونیکی بسیار ارزان می باشند .

حالا این شانس را داریم ماشین حساب الکترونیکی را که زمانی وسیله ای گران قیمت بود به راحتی تهیه کنیم  .

بهتر است بدانیم که حتی با پیشرفت رایانه های شخصی و تلفن های هوشمند و روی کار آمدن صفحات لمسی ، ماشین حساب ها جایگاه خود را حفظ کرده اند ، درست مثل کتاب های کاغذی که نمی توان لذت مطالعه آنها را با نسخه های الکترونیکی مقایسه کرد .

پس بهتر است با امکانات اصلی یک ماشین حساب ساده آشنا باشیم . منظور از امکانات اصلی توانایی انجام چهار عمل اصلی ، محاسبه درصد ، استفاده از حافظه ماشین حساب و کار با اعداد صحیح می باشد .

در پایان ،فایل آموزشی در قالب فرمت پاورپوینت قرار داده ام . در این آموزش از انیمیشن های پاورپوینت استفاده کرده ام تا این امکانات ماشین حساب را به شیوه ساده آموزش دهم .

امیدوارم از کار با ماشین حساب خود لذت ببرید.

دانلود فایل آموزشی کار با ماشین حساب – نسخه پاورپوینت 

پاسخ دهید

*