تصور کن،برنامه نویسی کن، به اشتراک بگذار! کلاس کامپیوتر – برنامه نویسی با Scratch

امسال آخرین سالی است که دو پایه در مقطع تحصیلی دبیرستان دوره اول(راهنمایی سابق) داریم.

در ابتدای سال ، تصمیم گرفتم تا کمبود ساعت های تدریس رو با کلاس های فوق برنامه کامپیوتر،پر کنم .در سال های گذشته هم تجربه تدریس کامپیوتر رو داشتم . دانش اموزان هم علاقه بیشتری به این کلاس ها نشان می دهند .برای جلسه اول آماده شدم.قصد داشتم مثل همیشه با تدریس اصول ابتدایی کامپیوتر شروع کنم.

اما این بار به یک مشکل برخوردم، سرعت رشد فناوری و کامیپوتر رو حتی در بین بچه های روستایی فراموش کرده بودم . این بچه ها با بچه های چند سال قبل خیلی فرق کرده بودند.

آنها در بسیاری از قسمت ها جلوتر از معلم بودند، وقتی کار با پنجره ها را آموزش می دادم آنها همین کارها را با کلید های میانبر یا shortcut ها انجام می دادند .

در همان جلسه آغازین متوجه شدم که اگر با این روال ادامه دهم ،دوره آموزشی خسته کننده ای را به پایان خواهم رساند. پس برای جلسات بعدی بررسی های بیشتری انجام دادم .با کمی جستجو در اینترنت ، تصمیم گرفتم آموزش زبان برنامه نویسی Scratch را هم در کلاس داشته باشم .

در ادامه مطلب بیشتر با این نرم افزار و ارائه آن به دانش آموزان آشنا شوید.

اشتباه نکنید، قرار نیست با این کار دانش آموزان با زبان برنامه نویسی مثل C یا جاوا آشنا شوند.

Scratch  تنها یک برنامه کامپیوتری است . این برنامه را مانند بقیه برنامه ها به آسانی بر روی کامپیوتر نصب می کنید . این برنامه کامپیوتری توسط دانشجویان دانشگاه MIT برای آموزش زبان برنامه نویسی به کودکان نوشته شده است . البته تمام علاقه مندان به برنامه نویسی هم می توانند از این برنامه استفاده کنند .

از آنجا که این برنامه برای کودکان طراحی شده است ، محیط جذابی دارد ، پر از تصاویر جالب ،کلیپ های صوتی و امکانات جالب است که در همان نگاه اول دانش آموزان را به سوی خود می کشد .

Scratch  در واقع یک زبان برنامه نویسی است که به شما اجازه می دهد داستان های تعاملی بسازید . بازی بسازید .انیمیشن هایی با کامپیوتر بسازید و برروی آنها آهنگ و صدا قرار دهید و ضمن انجام این کارهای دوست داشتنی با اصول اولیه برنامه نویسی هم آشنا شوید.

پیشنهاد می کنم حتما این نرم افزار را بر روی کامپیوتر نصب کنید و به دانش آموزان هم توصیه کنید تا از این نرم افزار استفاده کنند .

سایت سکان آکادمی که یک سایت آموزش زبان های برنامه نویسی است یک دوره کاملا رایگان آموزش برنامه نویسی با Scratch  را بر روی سایت خود قرار داده است . این آموزشی ها را که به صورت کلیپ های ویدیویی تولید شده اند می توانید با حجم کم از این صفحه مشاهده یا دانلود کنید .

قبل از هر کاری نسخه دسکتاپ نرم افزار را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. برای این کار باید نرم افزار های Adobe Air و Scratch 2 را دانلود کنید . برای دانلود این دو برنامه به این صفحه مراجعه کنید . پس از نصب این دو برنامه می توانید برنامه Scratch را اجرا کنید .

راستی پس از اینکه چند جلسه از آموزش این برنامه به دانش آموزان گذشت ، بچه ها با همین نرم افزار داستان های تعاملی ساختند و تنها در چند جلسه با مفاهیمی مثل حلقه تکرار و دستورات شرطی آشنا شدند .

پاسخ دهید

*