مساله‌هایی برای حل در کلاس

در زمان‌های نه چندان دور، در کلاس‌های ریاضی مدارس، تاکید زیادی بر روی یادگیری مهارت‌ها و حقایقی می‌شد که با دنیای بیرونی ارتباطی نداشته یا کمتر ارتباط داشتند. در واقع هدف اصلی، یادگیری این اصول و مهارت‌ها نیست بلکه هدف اصلی این است شهروندانی تربیت شوند که بتوانند با این مهارت‌ها داده ها را تجزیه و تحلیل کنند، مصرف کنندگانی که بتوانند با این مهارت‌ها تصمیم بگیرند چه بخرند و کارکنانی که بتوانند به کمک این مهارت‌ها امور مالی و کاری خود را سر و سامان دهند.

مسما آموزش انجام محاسبات روتین دار و فرمول‌ها به دانش آموزان ساده تر خواهد بود، اما به عنوان یک معلم کار مهمتر توسعه توانایی های حل مساله در دانش آموزان می‌باشد. مجمع ملی معلمان ریاضی (NCTM) تاکید دارد که حل مساله باید محور اصلی ریاضیات مدارس باشد. جورج پولیا، معلم و ریاضیدان برجسته اعتقاد دارد که هر فردی می تواند مهارت‌های حل مساله را فراگرفته و یک حل مساله کن خوب باشد. 

حل مساله‌ها دستاورد ویژه هوش انسان می‌باشد و هوش موهبت مخصوصی است که به انسان اعطا شده است. حل مساله را می‌توان به عنوان بارزترین ویژگی فعالیت انسانی در نظر گرفت. شما می‌توانید آن را با تقلید و تمرین فرا بگیرید. (جورج پولیا)

در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به این مهارت در کتاب‌های ریاضی دیده شده است. فصل ابتدایی کتاب ریاضی هفتم، چندین مهارت مهم حل مساله مانند رسم شکل، الگو سازی  و الگویابی را یادآوری می‌کند. خیلی خوب خواهد بود اگر مسائلی در کلاس مطرح کنیم که هم برای دانش آموزان جالب باشند و هم قابل حل با یکی از راهبردهای آموزش داده شده باشند.

البته این نکته را هم باید مد نظر داشت که مساله حل کن‌های خوب وقت کافی برای حل مساله در نظر می‌گیرند.

در ادامه یک فایل پاورپوینت شامل تعدادی مساله جالب برای حل قرار داده شده است. این فایل به مرور زمان به روزرسانی خواهد شد. 

دانلود فایل پاورپوینت مساله‌های برای حل در کلاس

پاسخ دهید

*