چگونه یک جدول کن‌کن را حل کنیم؟

 ۱- هدف ما، پرکردن این جدول با اعداد هست، طوریکه در هر ردیف یا هر ستون عدد تکراری نداشته باشیم.


۲- در یک جدول فقط می‌توانیم از اعداد ۱ تا ۳ استفاده کنیم.

در یک جدول چهار در چهار باید از اعداد ۱ تا ۴ و به همین ترتیب در یک جدول پنج در پنج فقط از اعداد ۱ تا ۵ استفاده می‌کنیم.

۳- دور بعضی از خانه‌ها با یک خط پررنگ از بقیه جدا شده است. به آنها  ناحیه می‌گوییم.

جدول بالا ۵ ناحیه دارد. 


۴- در گوشه سمت چپ هر ناحیه یک عدد و یک عمل ریاضی ( + - times div ) وجود دارد. در خانه‌های هر ناحیه باید اعدادی وارد شوند که همراه با این عمل ریاضی، عدد مشخص شده را برای ما بسازند.


۵- در این ناحیه عمل ریاضی به کار رفته جمع می‌باشد. پس باید جمع اعداد ناحیه ۵ شود. چون این ناحیه فقط دو خانه دارد تنها حالت ممکن  ۲و ۳ است. ({rm{2 + 3 = 5}} یا  {rm{3 + 2 = 5}})


۶- ناحیه‌ای که فقط یک خانه داشته باشد، ناحیه آزاد است. شما فقط باید آن خانه را با عددی که در گوشه سمت چپ ناحیه نوشته شده است پر کنید.


۷- یک عدد نباید در همان ردیف یا ستون تکرار شود.


حل یک جدول نمونه

 

یک عدد ۳ رو در ناحیه آزاد وارد می‌کنیم. بهتره که همیشه حل جدول رو از ناحیه‌های آزاد شروع کنیم.


ناحیه پایینی در سمت چپ جدول دو تا خونه داره که باید با اعداد ۱ و۳ پر بشه تا حاصل جمع ۴ رو درست کنه (+۴) . عدد ۳ رو باید تو خونه بالایی قرار بدیم چون قبلا تو ردیف پایینی عدد ۳ اومده ، در آخر هم عدد ۱ رو تو خونه پایینی قرار میدیم.


تو هر ردیف و هر ستون باید اعداد ۱ ، ۲ و ۳ وجود داشته باشن. ردیف پایینی ۱ و ۳ رو داره، پس فقط می‌مونه ۲ که اون رو هم در خونه وسطی میذاریم. در ستون اول جدول هم باید عدد ۲ رو اضافه کنیم تا کامل بشه.


ناحیه‌ای که در گوشه سمت چپ جدول قرار داره (+۵) ، یک عدد لازم داره که جمعش با ۲ عدد ۵  رو بسازه ؛اون عدد ۳ هست. حالا سراغ خونه‌ای میریم که مرکز جدول قرار داره. تو این خونه باید عدد ۱ رو بذاریم. با این کار هم ستون وسطی کامل میشه و هم ناحیه‌ای که در وسط جدول و اون پایین قرار داره، کامل میشه.


حالا فقط یک ناحیه از جدول باقی مونده، برای پر کردن خونه‌های این ناحیه، عدد ۱ رو در خونه بالایی و عدد ۲ رو در خونه پایینی ناحیه میذاریم. چون یک و سه تنها عددهایی هستن که تو ردیف‌های خودشون استفاده نشدن و البته چون {rm{1 + 2 = 3}}

جدول ریاضی ما حل شد.  

پاسخ دهید

*