معرفی جدول کن‌کن

 

معرفی بازی :

کن کن (KenKen) نوع جدیدی از بازیهای جدولی است . از جهاتی شبیه به سودوکو می باشد ولی روال متفاوت و ریاضیوارتری دارد.

اگر چه سودوکو بازی فکری دوست داشتنی است ولی مهارت های محاسباتی خاصی را نمی طلبد . در حقیقت سودوکو یکی از بهترین پازل های منطقی است ولی کن کن علاوه بر منطق ، شما را به انجام محاسبات ریاضی هم وا می دارد .

ایده اولیه : 

این بازی توسط یک معلم و ریاضیدان ژاپنی به نام تتسویا میاموتا(Tetsuya Miyamoto) معرفی شد. صفحه بازی کن کن مثل سودوکو از یک مربع تشکیل شده است . کن در فرهنگ ژاپنی به معنای علم و دانش است و کن کن با عنوان مربع دانایی معرفی شده است .

این مربع از تعداد دلخواهی خانه های مربع شکل تشکیل می شود . معمولا از مربعات ۴* ۴ یا ۶*۶ استفاده می شود و به طور کلی هر چه تعداد سلول ها بیشتر شود حل پازل نیز مشکلتر می شود .

 هر مربع از چند ناحیه تشکیل شده است . یک ناحیه با حاشیه های ضخیم تر مشخص می شود  .به عنوان مثال ناحیه ای که در گوشه سمت چپ ردیف بالای جدول ما قرار گرفته است از ۲ خانه تشکیل شده است . و مشخصه آن “+۵” است .

به طور خلاصه شما باید خانه های هر ناحیه را با اعدادی پر کنید که با به کاربردن عملگر مشخصه جوابی برابر با عدد چاپ شده بدهند. به طور مثال در ناحیه وسط ردیف بالا شما باید از دو عدد استفاده کنید که حاصل تفریق آنها برابر یک باشد .

اما قبل از حل جدول به چند قانون زیر توجه کنید :

۱- شما فقط می توانید از اعداد ۱ و ۲ و ۳ و ۴  در یک جدول ۴*۴ استفاده کنید . به همین ترتیب شما می توانید از اعداد  ۱و ۲ و ۳ و ۴ و ۵ و ۶ برای یک جدول ۶*۶ استفاده کنید .
۲- شما نمی توانید عددی را در یک ستون یا یک ردیف تکرار کنید . به معنای دیگر در یک جدول کن کن ۴ *۴ ، در تمام ردیف ها و ستون ها باید از تمام اعداد ۱ تا ۴ استفاده کنید .
۳- اگر در خانه ای مشخصه ی “۱” چاپ شده باشد ، شما فقط می توانید در این خانه از عدد یک استفاده کنید.

به نظر گیج کننده می رسد و بهترین روش یادگرفتن شروع کردن این  بازی است . پس به این آدرس مراجعه کنید و به صورت آنلاین کن کن بازی کنید.

پاسخ دهید

*