فعالیت شماره ۱۱ : بازی چهار در یک

ممکن است با بازی چهار در یک خط (معادل فارسی عبارت Four In A Line) آشنا باشید.

این بازی یک قانون ساده دارد. شما باید چهار دایره را در یک ردیف،یک ستون یا به صورت قطری بچینید، حریف شما همین هدف را دنبال خواهد کرد اما با حرکات خود اجازه نمی دهد به آسانی برنده شوید و به هدف خود برسید. (خیلی ساده مثل بازی دوز)

خوب بهتر است قبل از هر چیز به این آدرس بروید و این بازی کلاسیک را یک بار انجام دهید. اگر از این بازی ساده لذت بردید بهتر است بدانید که نسخه ای از این بازی با اهداف آموزش ریاضی هم وجود دارد که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

هدف از معرفی این نسخه از بازی، تمرین ضرب اعداد صحیح و تجزیه اعداد خواهد بود.

 این بازی را می توان به صورت گروهی بین دانش آموزان انجام داد. گروه ها می توانند دو یا سه نفره باشند که یک نفر به عنوان سرگروه انتخاب شده باشد.

صفحه اصلی بازی ما یک جدول ۶*۶ است که در پایین این جدول یک ردیف شامل ۸ عدد قرار گرفته است. داخل جدول ۳۶ عدد صحیح وجود دارند که تمام این اعداد از ضرب اعداد ردیف پایین ایجاد شده اند. در شکل زیر این دو قسمت را مشاهده می کنید.

این صفحه بازی را در اختیار دو گروه قرار می دهیم.شما می توانید آن را رو صفحات کاغذی چاپ کنید. بهترین راه چاپ این صفحات روی صفحات پلاستیکی بنر است که با هزینه کمی قابل انجام است. از لینک زیر می توانید نمونه هایی از صفحات بازی را دانلود کنید.

دانلود صفحات بازی ریاضی چهار در یک خط با اعداد فارسی

حالا نوبت به شروع بازی می رسد.

باید مشخص کنید که شروع بازی با کدام گروه باشد. برای این کار از می توانیم از پرتاب سکه استفاده کنیم.

گروه اول، دو عدد از ردیف پایینی انتخاب می کند. این دو انتخاب می توانند اعداد متمایزی باشند یا اینکه هر دو انتخاب یک عدد باشند. برای اینکه مشخص باشد که هر گروه چه اعدادی را انتخاب کرده اند می توانیم از گیره های کاغذی استفاده کنیم.

در تصویر بالا مشخص است که گروه اول دو عدد ۵- و ۷ را انتخاب کرده اند. حاصلضرب این دو عدد ۳۵- می شود که باید توسط سرگروه در جدول بالا علامت گذاری شود. برای اینکه این علامت گذاری ها متمایز باشد به عنوان یک قانون بازی گروه اول از یک ضربدر و گروه دوم از یک دایره برای علامت گذاری استفاده می کنند.

حالا نوبت به گروه دوم می رسد این گروه فقط میتواند یکی از گیره ها را به عدد دیگری تغییر دهد. فرض کنیم این گروه تصمیم می گیرد گیره روی عدد ۷ را به عدد ۹- انتقال دهد، در این صورت حاصلضرب جدید عدد ۴۵+ خواهد بود که توسط سرگروه با یک دایره در جدول بالا مشخص خواهد شد .

وقتی یک عدد روی جدول با علامت های X یا O علامت گذاری شد در ادامه بازی دوباره قابل استفاده نخواهد بود.

بازی همینطور ادامه پیدا می کند. هدف هر گروه باید

۱- ایجاد چهار عدد روی جدول باشد که به صورت ردیفی یا ستونی یا به صورت یک قطر در کتار هم قرار گرفته باشند.

۲- ایجاد مانع برای گروه دیگر در راه رسیدن به هدف اول باشد.

امیدوارم از این بازی زیبا لذت ببرید.

پاسخ دهید

*